
Na českém trhu soupeří o vaši pozornost zejména čtyři osvícené čtečky. Rukavici amerického Kindlu zvedl český eReading, počeštěnou čtečkou je i Pocketbook navázáný na Palmknihy a designově povedený Cybook.
Čtečky mají srovnatelné displeje, liší se však rychlostí, osvětlením, pohodlím, dostupnými knihami a funkcemi.
Elektronické čtečky jsou již několik let oblíbeným dárkem pod stromeček, jako jeden z mála přístrojů totiž mají cílovou skupinu napříč generacemi. Čtečka elektronických knih je výborným dárkem například pro:
- studenty, kteří musejí číst hodně knih i elektronických dokumentů a rádi si podtrhávají
- profesionály, kteří jsou stále na cestách a chtějí mít knížky u sebe v praktickém přenosném obalu
- vášnivé čtenáře, kteří chtějí ušetřit místo nebo peníze a přitom číst, číst a číst
- seniory, kteří chtějí pohodlně číst a na čtečce si zvětší písmo dle potřeby
- stále častěji i děti, které hltají knížku za knížkou (a kterým rodiče věří, že čtečku neztratí nebo nezničí )
Čtečka naopak není vhodným dárkem pro někoho, kdo již má tablet a knížky čte spíše výjimečně. Je nepravděpodobné, že by kvůli občasnému čtení tahal na cesty další jednoúčelové zařízení. Pro čtenáře je však elektronická čtečka neocenitelná právě tím, že na ni můžete v podstatě jen číst. Díky úspornému a hlavně k očím šetrnému elektronickému papíru je takové čtení dlouhodobě příjemné (což se o tabletu říci nedá ).
Loni jsme testovali čtečky navázané na české obchody. Letos jsme vybrali české čtečky s osvíceným displejem a srovnali je se světovým standardem: Kindle Paperwhite, který je u nás také velmi populární. Závěr testu rozhodně není jednoznačný. Různé čtečky mají různé funkce, které jsou pro někoho nepostradatelné, pro jiného zbytečné. Snad vám tento článek pomůže vybrat tu pravou.
CybookPěkná a solidní čtečka bez zvláštních funkcí a doplňků
Tahle čtečka je z designového hlediska asi nejpovedenější z testovaných přístrojů. Přitom je to exemplář nejstarší, testovali jsme jej už více než před rokem. Nutno říci, že náš původní dobrý dojem z kvalitního zpracování zůstal. Čtečka je rychlá (i když ne tak rychlá, jako nejnovější Kindle), její osvícení patří k nejlepším v testu a nemá zbytečně složité menu.
Osvícení je dostatečně silné, zapíná se automaticky po probuzení (pokud bylo zapnuté před probuzením) a při nejvyšší intenzitě září příjemným, jemně namodralým světlem. Jen spodní čtyři milimetry displeje jsou osvětleny nerovnoměrně a černá by mohla být černější, jinak si displej může vysloužit jen chválu.
Ani takto propracované čtečce se však nevyhnuly drobné nedostatky. Menu, i když je dobře zpracované, občas trpí nelogickými mouchami. Třeba při nastavení úrovně osvětlení je okénko Aktivovat nezaškrtnuté, i když čtečka má v tu chvíli osvětlení aktivované. Také struktura menu Nastavení je tak trochu naruby: nejméně používané položky nastavení (O Aplikací a Jazyky) jsou umístěny prominentně a některé položky nejsou přeložené (Memorize FrontLight State, tedy Zapamatovat stav osvětlení displeje). K některým menu se dostanete dvojitým stisknutím jediného ovládacího tlačítka, což nemusí být zpočátku zcela intuitivní. Jednou se nám (nevíme jak) povedlo čtečku zaseknout tak, že dvě minuty nereagovala, pak se vzpamatovala. Nevýhodou pro české čtenáře je, že obchod Bookeen Store, na který je čtečka navázaná, je jen ve francouzštině. To samozřejmě neznamená, že byste nemohli kupovat knížky v jiných obchodech (např. Palmknihy.cz a eReading.cz), ale někomu může chybět snadná možnost nakupovat knížky rovnou ze čtečky.
Jinak je všechno, jak má být: čtečka bez problémů pracovala s formáty mobi, epub, txt, pdf a dalšími. PDF umí prohlížet buď zvětšeně v rozložení, v jakém je PDF formátováno (většinou ne zcela vhodné), ale zvládá také přeformátování textu nebo automatický ořez stránky, což čtení PDF souborů velmi usnadňuje. Soubory do čtečky budete nahrávat přes USB kabel: škoda, že nenabízí zasílání e-mailem.
Cybook má dostatečné možnosti pro poznámky, záložky a podtrhávání (nelze je exportovat). Můžete si do ní také doinstalovat různé slovníky od komunity nadšenců (např. podle tohoto neoficiálního návodu). Respektuje adresářovou strukturu na disku a nabízí možnost procházení podle adresářů, data, názvu, typu, autora, vydavatele... Nelze vytvářet kolekce a adresáře přímo ve čtečce, na to potřebujete počítač. Mezi soubory nelze vyhledávat, v rámci knížky také ne. Zato práce s obsahem a navigace mezi záložkami je povedená a svižná.
Čtečka nabízí řadu možností zobrazení, včetně pěkných patkových i bezpatkových písem, volby ohledně zarovnání, dělení slov nebo nočního režimu (bílé písmo na černém podkladu). Je tedy vhodná pro ty, kterým velmi záleží na tom, aby stránka vypadala tím či oním způsobem.
Pro koho: Čtečku doporučujeme těm, kteří budou číst knihy z více různých zdrojů a potrpí si na kvalitní vzhled. Čtečka nenabízí některé důležité funkce (třeba vyhledávání), ale zvládne bez konverze více formátů než Kindle. Tomu se také nejvíce blíží zpracováním, a přitom si drží svůj povedený design. Máte-li rádi jednoduchost a nepotřebujete Kindle, je Cybook dobrý kandidát.
eReadingČeská čtečka plná ambicí i závažných nedodělků
Jediná česká čtečka (vyráběná v Číně) nás při testování potrápila asi nejvíce. Nabízí toho totiž tolik, že nezbývá než tleskat nadšení jejích tvůrců. Ale bohužel i tato verze (stejně jako námi dříve testované) trpí řadou nedostatků a nelogických ovládacích prvků. Opět je tu řada zřejmě horkou jehlou šitých funkcí a doplňků. Musíte zvážit, zda si na to zvyknete vy, případně ten, komu čtečku chcete věnovat.
Čtečka eReading START3 Light má nasvětlení elektronického displeje, které se zapíná dlouhým podržením tlačítka vpravo dole. To z ničeho nevyplývá a výrobce to proto uvádí na více místech. Přiřazení jednoho tlačítka je praktické, osvětlení tak zapnete i potmě.
Osvětlení je bohužel zřejmě nejhorší v našem testu. To neznamená, že by nebylo dobré, nicméně konkurence už je dále. Pro čtení je ovšem namodralé světlo dostatečné. Pokud chcete změnit jeho úroveň, zadržte dech a ponořte se do hlubin ne úplně jednoduchého menu.
Nečekali jsme, že zrovna u české čtečky budeme narážet na anglické názvy, ale zrovna eReading má rozhraní do češtiny přeložené opravdu chabě. Jsou zde celé větve, které jsou jen v angličtině, a taky výchozí adresářová struktura obsahuje Pictures, Documents a Memo místo Obrázků, Dokumentů a Poznámek. Připomíná to způsob, jakým si ledabylý programátor pojmenovává funkce v rozdělaném projektu, aby je později našel. U produktu cíleného na české zákazníky bychom čekali větší důslednost a důraz na český jazyk.
Pochvalu u nás má čtečka za to, že není dotyková. Ne že by na dobře udělaném dotykovém displeji bylo něco špatného, ale posouvání stránek jednou rukou stejně nejlépe ovládáte dvousměrným tlačítkem na obou stranách (jako měl Amazon Kindle 3/Keyboard). Většinu funkcí lze čtveřicí tlačítek a čtyřsměrovým ovladačem najít a ovládat bez problémů. Jen není vždy jasné, kdy použít stránkování (boční tlačítka).
Na výrazné problémy jsme narazili při přihlašování se do elektronického obchodu eReading.cz ze čtečky. Zatímco práce s obchodem přes webové stránky je velmi snadná a bezproblémová, pokud se k obchodu chcete přihlásit ze čtečky, narazíte hned u první stránky. Nejenže je psaní pomocí kurzorových kláves pomalé a nepohodlné. Z nepochopitelného důvodu se klávesnice okamžitě objeví, kdykoli jedete přes nějaké políčko, a trvalo nám opravdu dlouho, než jsme se s jednoduchým formulářem poprali. Bylo to neintuitivní a myslíme si, že by to řada uživatelů vzdala nebo by to aspoň donesla někomu "k vyřešení".
Obchod eReading.cz nabízí přes pět tisíc elektronických knih. Novinkou je, že si knihy můžete nejenom kupovat, ale můžete si některé i půjčit. Za zapůjčení jedné knihy zaplatíte cca 50 korun (platí se paušál 980 Kč za 20 výpůjček). Ne všechny knihy jsou do programu výpůjček zahrnuty, takže si asi napřed projděte knihy, které si budete půjčovat, než paušál zaplatíte.
Knihy koupené v tomto obchodě, které nejsou chráněné DRM, můžete číst i v jiných čtečkách (k dispozici ve formátech PDF, ePub a MOBI). Ještě na závěr několik maličkostí, které nás během čtení na eReading.cz čtečce iritovaly: neustále se ptala, jestli se má odpojit od sítě, překreslování displeje bylo občas velmi pomalé, někdy na displeji po neúplném překreslení zůstalo rušivé smetí, v Nastavení je další menu Nastavení, celé menu je dosti nepřehledné, prohlížeč velmi špatně použitelný (dokonce i ve srovnání se čtečkami).
Pochválit i pokárat musíme práci se soubory PDF: funguje přeformátování textu (reflow). Ovládání je při čtení PDF celkem pomalé a ne zrovna intuitivní, čekání na reakci klidně i dvacet sekund, zasekává se, není pohodlné, často navíc vůbec není jasné, na co se čeká.
Čtečka naopak obsahuje několik věcí, které u konkurence nenajdeme, především přehrávač zvuku a reproduktory, nepotřebujete sluchátka. Paměť můžete rozšířit SD kartou, čtečka podporuje Adobe DRM a nabízí širokou podporu formátů.
Pro koho: Čtečku můžeme doporučit trpělivějším uživatelům, uživatelům, kteří budou číst převážně v češtině a těm, kteří nemají rádi dotykové displeje. V současnosti je také eReading.cz v Česku jediný, kdo nabízí 30denní zápůjčky knížek (samozřejmě ne všech).
Kindle PaperwhiteZlatý standard umí češtinu jen pasivně
Amazon se svými čtečkami Kindle ovládl celosvětový trh. I v Česku se čtečkám Kindle velmi daří, a to navzdory tomu, že čeština oficiálně nepatří mezi podporované jazyky. České knížky samozřejmě v Kindlu zobrazíte: nahrát je můžete přes USB kabel nebo si je pošlete na svou adresu jmeno@kindle.com.
Čtečka Kindle Paperwhite 2013 ve srovnání s loňskou Paperwhite nabízí několik vylepšení, především lepší osvětlení, rychlejší procesor a nástroj pro výuku slovíček. Nová verze je tedy rozhodně lepší než Paperwhite z roku 2012, ale není mezi nimi takový rozdíl, aby majitelé předchozí verze měli důvod k upgradu.
Jak si Kindle stojí ve srovnání s ostatními testovanými čtečkami? Po hardwarové stránce více než dobře: Kindle je právem považován za metu, ke které se ostatní výrobci snaží přiblížit. Osvětlení je fantastické, rovnoměrné a očím příjemné. Čtečka je navíc velmi rychlá, což usnadňuje její používání.
Těm, kdo používali předchozí generace Kindlu, chybí u dotykové verze hardwarová tlačítka. Ne že by to byla nějaká tragédie, rejdit občas prstem po matném displeji, ale posouvání stránek stiskem dedikovaného tlačítka je přece jen jistější.
Kindle také zaostává za konkurencí v podpoře formátů e-knih. V podstatě se soustředí jen na své MOBI. To je otevřený formát a jsou v něm dostupné i mnohé knížky v českých obchodech (Palmknihy, eReading ). Kindle však podporuje pouze svou DRM ochranu, na Adobe DRM nebo jiné systémy si zálusk rozhodně nedělá. Z pozice, kterou Amazon na trhu s elektronickými knihami má, je to i pochopitelně.
Pověstně špatná bývalá na Kindlu podpora PDF. Stránky jste si mohli zobrazit tak, jak byly, číst na šířku nebo nazoomovat, ovšem čtení A4kovych PDF pohodlně nebylo. Částečným (v řadě případů vynikajícícm) řešením byla a je konverze PDF souborů. Stačí poslat si na jmeno@kindle. com příslušný PDF dokument a do předmětu napsat "convert".
Nejnovější Kindle však díky zrychlení zvládá čtení PDF i způsobem, který si spojujeme spíše s tabletem. Zobrazíte stránku, poklepáním přiblížíte na sloupeček textu a můžete číst i plynule posouvat. Není to sice tak propracované, jako u PocketBooku, ale pokrok je to velký a PDF jsou tím rázem mnohem použitelnějším formátem.
Velkou výhodou Kindlu je jeho provázanost se službami a formáty Amazonu, které jsou tak rozšířené, že je jejich podpora prakticky samozřejmostí. Například možnost přistupovat ke svým dokumentům v cloudu nebo sdílení napříč více zařízeními nemá zatím žádná jiná čtečka tak propracované.
Pro koho: Amazon Kindle Paperwhite doporučujeme především těm, kteří čtou hodně v angličtině, větší výběr anglických knih vám nikdo nenabídne. Z českých knih nebudete mít (alespoň ne legálně) přístup ke všem knihám, ale k velké části z nich ano. A díky prográmkům na posílání článků a dokumentů přímo do Kindlu je to vynikající společník těch, kteří rádi čtou dlouhé texty na cestách a nechtějí si trápit očí u počítače nebo tabletu. Bonusem je intuitivní nástroj na opakování slovíček.
PocketBookČtečka nabitá funkcemi a extra doplňky
Osvětlená dotyková čtečka od PocketBook je zajímavou kombinací pokročilých možností a snahy o jednoduché ovládání. Její silnou stránkou je velké množství funkcí, které u ostatních čteček nenajdete. To určitě řadu uživatelů nadchne, pro jiné to naopak mohou být rušivé elementy.
Už od začátku byla čtečka napěchována řadou knih. Úvodní stránka nabízí přehled naposledy nahraných knih, naposledy čtených knih a dokonce můžete přes speciální menu (na spodní liště) přepínat mezi posledními "aplikacemi" nebo dokumenty.
Osvětlení je průměrné až nadprůměrné, zcela dole trochu zaostává, nahoře naopak mírně prosvítá. Oproti konkurenci je osvětlení méně intenzivní, ale to není nutně na překážku. Nelíbí se nám jasná zelená dioda dole uprostřed, která při čtení svým blikáním může rušit.
PocketBook nabízí řadu přídavných aplikací. Najdeme tu Dropbox, který můžete využít jako cloudove úložiště svých dokumentů (samozřejmě je potřeba využít wi-fi ). Je tu poznámkový blok, kalendář a několik her. Dokonce si můžete i kreslit, i když bez možnosti ukládání je kreslení spíše vychytávka než užitečný nástroj.
Čtečka PocketBook si zaslouží velkou pochvalu za čtení PDF souboru. V nabídce najdete (pod nenápadným označením Režim) užitečné nástroje pro snadné čtení PDF souborů na malém displeji. Především zde můžete zvolit přeformátování (reflow) textů, které se pokusí vycucnout ze souboru text a grafiku a zobrazit je na displeji tak jako jakýkoli jiný text. Můžete také zvolit čtení po sloupcích (hodí se pro časopisy nebo třeba sbírky zákonů) a nebo lepší ořez stránky (hodí se pro eliminaci okrajů a hlavičky i patičky stránky ). Čtečka PocketBook sice není nejrychlejším přístrojem v testu, ale čtení PDF rozhodně zvládá nejlépe.
Další pokročilé nástroje má PocketBook přichystané pro ty, kdo si rádi dělají poznámky. Kromě podtrhávání můžete zkusit i psaní poznámek nebo vystřižení screenshotu přímo z právě čtené knížky.
Provázání se zavedeným elektronickým obchodem Palmknihy.cz (přes osm tisíc knih) se realizuje skrze mobilní web obchodu, což není právě dvakrát pohodlné. Ale aspoň zde jde vyhledávat, na rozdíl od mobilní verze webu eReading.cz.
Samotné čtení (vidíte, proto si vlastně tu čtečku kupujete, že?) je na PocketBooku bezproblémové. Písmo je pěkné, ohledně zobrazení můžete nastavit vše od velikosti písma a řádkování přes dělení slov až po styl překreslování. Nám se dobře četl bezpatkový Droid nebo PT Serif. Nastavení i funkcí je v podstatě tolik, že bude trvat nějakou dobu, než se v nich všech zorientujete.
Potěšilo nás, že konečně i jiná firma než Amazon umožňuje zasílání dokumentů přes e-mail. Další bonus je DropBox. Výborný je dodávaný slovník ABBYY Lingvo En-Cs, ve kterém u anglických slovíček najdete jak anglický výklad slovíčka, tak stručný český překlad. Někoho určitě potěší, že si na čtečce zahraje šachy nebo sudoku, přesně tyhle hry se na čtečku celkem hodí. Provázání s ReadRate zase potěší knihomoly se sociálně-mediálními inklinacemi. Čtečka se chlubí předčítáním textu do sluchátek, ale češtinu zatím tato verze nepodporuje.
Pobavila nás vtipně přeložená chybová hláška: "Tato kniha nemá obsah." Objeví se, pokud chcete přejít na seznam kapitol a kniha jím nedisponuje.
Pro koho: PocketBook bude vyhovovat především studentům a technicky zdatnějším uživatelům, kteří si zde budou moci nastavit vše podle svých představ. Ale i pokud hledáte jen jednoduchou čtečku, najdete za chvíli, co potřebujete. Velmi dobře zvládá PocketBook práci s PDF i dalšími formáty.