Jak na břišáky: Více opakování nebo raději větší zátěž?

Napsal Placam.bloger.cz (») 5. 8. 2014 v kategorii Krása & Zdraví, přečteno: 753×

Andreia-abs-scr2BŘICHO. Partie číslo jedna. Partie, u které vám řekne 90% lidí, že na ní potřebuje nejvíce zapracovat. Články typu "Jak na ploché břicho" jsou vůbec nejčtenější. Na lekcích břišních buchet u nás ve fitku není nikdy prázdno a i kdyby se konaly každou hodinu, lidi budou pořád chodit. Břicho prostě asi vládne světu :) V dnešní době už se najde mnoho takových, kteří touží nejen po břichu bez špetky tuku, ale taky po viditelné vánočce. Dříve to byla výsada spíše mužů, ale v dnešní době po těch pár kostičkách touží už i kdejaká holka. Mě nevyjímaje :)

Abs Jenomže co si myslí jistá část těchto břicho-nadšenců?  - "Každý den si dám stovku sed-lehů a do léta tam bude vánočka!"
V první řadě pochybuji, že by těmto lidem ta vůle vydržela. V druhé řadě by si dříve odrovnali záda, než by jim ta vánočka vůbec začala kynout. A v třetí řadě by volili asi tu nejméně efektivnější cestu. V dnešní době už jsou (někteří) lidé naštěstí chytřejší a dokážou zjistit nebo si nechat poradit, jak vlastně správně a efektivně posilovat nejen břicho. I tak se ale spíše setkávám s tím, že lidé dělají několik desítek různých variací sklapovaček a očekávají zázraky.
Ano, břicho tím zpevníte. A ano, pokud máte nízké procento tuku, tak i nějaké ty buchty povykouknout mohou. 


Ale jde to i jinak. A řekla bych i efektivněji.

  Břicho je sval jako každý jiný - platí pro něj stejná pravidla. Už jste viděli chlapa, který chce větší biceps, jak dělá 30 opakování bicepsových zdvihů bez zátěže? Pokud tedy chceme získat břišní svaly, proč i zde nepřidat zátěž? Provádění více opakování zlepšuje spíše svalovou vytrvalost. Nižším počtem opakování (s adekvátní zátěží) naopak budujeme sílu a více podněcujeme svaly k růstu. Obojí je důležité, ale pokud usilujete o břišní pekáč, zátěže navíc se nebojte (ovšem za podmínky udržení perfektní techniky). I na břichu stejně jako na pažích či nohou můžete mít samozřejmě svaly větší nebo menší - spíše bych řekla vypouklejší nebo placatější.  Určitě jste si všimli, že různé fitnessky či ženy na "fitness" fotografiích vypadají různě. To vše se mimo stravu a typ postavy odvíjí právě i od zvolené zátěže, typu posilování a celkového cvičebního programu.


Někdo na začátku může mít problém udělat například 15 opakování daného cviku bez jakékoliv zátěže. Pak samozřejmě nemá smysl přidávat a začátečníkům bych to ani nedoporučovala! Jakmile však svaly trochu vycvičíte, zkuste změnu :) Možností je spousta. Ve fitku se najdou stroje přímo na břicho - které já však osobně příliš v lásce nemám, a proto bych doporučovala spíše jiné varianty. Přidejte si například medicimbal, kettlebell, kotouč, činky či závaží na nohy. Cviky mohou zůstat stejné, ale jakmile chytíte do rukou či mezi kotníky zátěž navíc, zaručeně poznáte rozdíl :)

 Tumblr-inline-mojqglgpnx1qz4rgp

A nezapomínejte na to, že břicho je sval, který pracuje u mnoha dalších cviků - komplexní cviky jako je dřep, mrtvý tah, prvky ze vzpírání a vlastně veškeré neizolované cviky s volnou vahou vyžadují aktivní práci břicha a středu těla. Takže tuto oblast posilujete, aniž byste udělali jediný sed-leh. A opět bych řekla, že i mnohem efektivněji. Sama mohu potvrdit, že co jsem začala zvedat vyšší váhy a do svých tréninků zařadila snad jen komplexní cviky, tak rozdíl opravdu vidím.

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel pět a deset