11 rad, jak vyhrávat v pokeru a pravidelně vydělávat

Napsal Placam.bloger.cz (») 25. 5. 2014 v kategorii Peníze & Kariéra, přečteno: 1297×
ah-poker.jpg

Jak již dobře víte, poker je moderní dovednostní hra, ve které dlouhodobě vydělává lepší hráč a horší hráč pravidelně prohrává. Naučit se výherní strategii může úplně každý, ale vydělávajících hráčů je poměrně málo. Proč? Aby se pokerový hráč stal skutečně dobrým, musí věnovat hře velkou pozornost, chtít se zlepšovat a být odhodlaný zvítězit. Většina pokerových hráčů prohrává, protože nechce věnovat žádný svůj čas učení hry a zlepšovat své dovednosti. Vy však mezi ně nepatříte. Projděte teď s námi 11 zásad, kterých byste se měli držet na své cestě za úspěchem v online pokeru.

1) Zacházejte správně se svým bankrollem

Většina amatérských hráčů pokeru nehraje se správnou strategií bankroll managementu. Proto také skoro vždy prohrávají. Bankroll management (celý článek) znamená, že ke každému pokerovému stolu si berete jen malou část peněz z vašeho pokerového konta (bankrollu), takže je prakticky nulová šance, že byste při velké smůle prohráli všechno najednou. Na jednom stole totiž rozhoduje do velké míry štěstí a rozdané karty, a i nejlepší pokerový hráč čas od času prohraje.

Pokerový profesionál Daniel Negreanu doporučuje brát si ke cash game stolu maximálně 5% z vašeho bankrollu. Mnoho hráčů toto doporučení ignoruje a má pocit, že jsou "na to příliš dobří". Pravdou však je, že bankroll management dodržuje naprosto každý profesionální hráč pokeru a pojišťuje si tak svoje konto proti pokerové smůle.

2) Učte se ze svých chyb

Největší chybou je nepoučit se z vlastních chyb. Každý je občas děláme, ovšem když si to uvědomíme, jsme na nejlepší cestě s tím něco udělat. Když se nám podaří odhalit chybu nebo slabinu v naší hře, můžeme to brát jako dobrou zprávu, protože příště si už dáme pozor.

3) Přizpůsobte svou hru vaší pozici u stolu

Hraní příliš mnoho her je pokerovou chybou číslo jedna. Špatní hráči jsou napůl slepí a zajímá je jen hodnota karet v ruce. Dobrý pokerový hráč však hodnotu karet srovnává se svojí aktuální pozicí u stolu (kromě mnoha jiných faktorů), a až pak se rozhoduje, jak bude hrát.

Pozdní pozice (těsne před dealerem a dealer buton) je daleko výhodnější než brzká pozice (první a druhý na řadě, vlevo od velkého blindu), protože po vás již nehraje tolik hráčů, a je tedy méně pravděpodobné, že někdo z nich bude mít silnější kombinaci. Proto si můžete dovolit hrát s mnohem horšími kombinacemi než v brzké pozici a častěji bluffovat. Oproti tomu v brzké pozici je potřeba dávat si více pozor a hrát pouze ty nejlepší kombinace.

4) Hrajte agresivně

Mezi největší chyby v pokeru patří příliš malé sázky na nejlepší karetní kombinace. Na nízkých a středních limitech potkáte velmi mnoho špatných hráčů, kteří budou často dorovnávat. To může být před flopem velmi nebezpečné pro vaše nejlepší kombinace, na flopu a dále zase hrozí nejrůznější draw na postupku či flush. Dobré kombinace proto hrajte vždy agresivně.

Agresivita je i obecně klíčem k úspěchu v pokeru, pokud víte, kdy ji správně použít. Když se podíváte na profesionály v cash game, jejich hra je plná zdánlivě přehnanách raisů a re-raisů, ale ve skutečnosti za jejich hrou stojí složitá matematika a roky zkušeností.

5) Spočítejte si pravděpodobnost

Nemusíte být matematický génius, abyste si dokázali spočítat přibližnou pravděpodobnost výhry či prohry. Pokerová matematika je velmi jednoduchá, stačí se naučit pár základních pravidel a pak už jde jen o malou násobilku. Navíc existují nejrůznější pokerové kalkulačky, které vám spočítají šanci ve složitějších situacích.

>> Kalkulačka poker odds zdarma

6) Nehrajte opilí, ani naštvaní nebo znudění

U pokeru je to jako s řízením, pokud jste opilí, vaše reakce jsou pomalejší. Pak je tu vražedná dvojice vlastností: vaše schopnosti rozhodovat se jsou daleko slabší, ale zároveň ztrácíte zábrany a smysl pro zodpovědnost! Nikdy nehrajte opilí, nebo budete štědrým sponzorem ostatních hráčů u stolu.

Pokud budete hrát naštvaní, vaš hra bude přehnaně agresivní, pokud budete hrát z nudy, každá karetní kombinace se vám bude líbit a začnete tak hrát více loose - obojí vás vystavuje velkému riziku prohry, která by vaši náladu ještě více zhoršila. Proto hrajte poker vždy jen pokud jste psychicky v pohodě a cítíte se dobře, jinak odložte hru na jindy. Dobrý hráč pokeru umí poznat, kdy není jeho den.

7) Nenechte se odradit bad beaty

V dlouhodobém měřítku, jako například měsíc hraní, jsou všichni dobří hráči v plusu a špatní v mínusu. Ale v jedné jediné konkrétní hře má rozhodující vliv štěstí - i když jste před flopem all-in s AA proti KK, váš protivník má 20% šanci vyhrát. Vy máte téměř jistou výhru, a většinou také vyhrajete a oberete svého protivníka. Bohužel, jak říká matematika, 1x za 5 her budete mít smůlu. Nebo půjdete v turnaji all-in s malým stackem s KK, v takové situaci se radujete a je skoro jisté, že si přilepšíte na žetonech. Ale čas od času se najde někdo s AA, kdo vás dorovná a obere. V takových chvílích budete zuřit, ale smůla k pokeru prostě patří, stejně jako radost z výhry. Hlavní je pro vás vědět, že jste hráli správně a že šance na výhru byla větší než na prohru - dlouhodobě pak jste v plusu. Jak říká Doyle Brunson: "Poker není o výhře nebo prohře, ale o dělání správných rozhodnutí."

8) Pište si poznámky k protihráčům

Na pokerových stolech můžete potkat řadu maniaků, kteří raisují každou druhou handu, nebo naopak fishe, kteří všechno jen callují a nikdy sami nevsadí. Na každého hráče pak platí něco jiného, a vyplatí se vědět, co od koho můžete čekat. Proto prakticky každá pokerová herna nabízí možnost psaní poznámek ke každému hráči, navíc je můžete i barevně odlišit (např. maniak červeně, fish fialově, dobrý protihráč zeleně). Zvýšíte s nimi výrazně svou šanci na výhru. Pokud hrajete na více stolech a nestíháte si tak všímat všech jednotlivých hráčů, poznámky se vám budou ohromně hodit.

>> 4 základní druhy protihráčů

9) Analyzujte svoje historie her

Ať už je vaše úroveň pokerových vědomostí jakákoliv, čas od času se setkáte při hraní se situacemi, kdy si nejste zcela jistí, jak se zachovat. Může se jednat o těžký call, nebo naopak velmi složitý fold. Máte jen asi 30 vteřin na rozhodnutí, nějak si poradíte, ale nejste si jistí, jestli jste udělali správně. Proto je výborné uchovávat si historii odehraných her (skoro u každé online herny si můžete ukládat historii), a ke složitým handám se pravidelně vracet a v klidu si je přehrávat. Získáte tím větší rozhled, odhalíte, kde děláte chyby, a pro příště se jich vyvarujete.

>> Universal Replayer - přehrávač pokerových hand

10) Hrajte více stolů najednou

Až se u pokerového stolu trochu rozkoukáte, začne vás hraní jen na jednom stole nudit a hrozí, že vedle pokeru začnete brouzdat po internetu nebo sledovat seriály a přestanete se soustředit. Potom přijde ta pravá chvíle začít hrát více stolů najednou. Nejprve začněte se dvěma, a až budete cítit, že všechno s přehledem stíháte (psaní poznámek, sledování hry), můžete si přidat další stoly. Multitabling nabízí tu výhodu, že se můžete soustředit jen na ty nejzajímavější kombinace a být tak nepřetržitě v akci. Vaše peníze také budou rozprostřeny na více stolech, čímž se sníží riziko prohry. Všichni pokročilí hráči onlne pokeru hrají na více stolech - někteří jen 3-4, jiní zvládají i přes 10.

11) Učte se od lepších hráčů

Jako v každém jiném sportu, i v pokeru se můžete řadu věcí naučit od profesionálních hráčů. Sledovat jejich hru není příliš složité, pokud již trochu ovládáte herní strategii, a můžete některé jejich styly hry vyzkoušet i vy sami. Doporučujeme vám především pořady High Stakes Poker, pokud jste příznivcem cash game, hráčům turnajů se hodí záznamy z WSOP, EPT a jiných velkých turnajů, a příznivci jednostolových Sit and Go si oblíbí Poker After Dark.

Štítky: Poker
Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel dvanáct a tři