
Říká se, že osobnost každého pokerového hráče se odráží na jeho stylu hry. Setkáte se tak u jednoho stolu s řadou různých povah a herních stylů. Obecně můžeme hráče pokeru rozdělit do 4 základních kategorií podle míry jejich agresivity či pasivity a podle frekvence sázení. V našem článku si přečtete jak odhadnout, do které kategorie hráč patří a jak proti němu správně hrát.
Většina pokerových hráčů víceméně spadá do jedné ze 4 kategorií. Mějte však na paměti, že hranice mezi nimi nejsou přesně definované a někteří hráči dokáží rychle měnit styl své hry, aby zmátli ostatní. Definujme teď nejdříve jednotlivé pojmy:
- Tight = hraje jen velmi dobré startovní kombinace, zbytek folduje
- Loose = hraje velké množství kombinací, méně často folduje
- Passive = málokdy sází nebo raisuje, hraje pasivně, většinou jen dorovnává
- Aggressive = často sází a raisuje, často bluffuje
1) Tight Aggressive (TAG) - solidní hráč
Tohoto hráče nechcete mít u stolu, je to totiž druh hráče, který nejčastěji vyhrává. Tight aggressive hráč se zúčastňuje hry jen s dobrými kombinacemi, a hraje s nimi velmi agresivně. Navíc občas zneužívá své image a dokáže bluffovat i s horší kombinací. Proti tight-aggressive hráčům tedy hrajte velmi obezřetně.
2) Loose Aggressive (LAG) - maniak nebo profík
Loose aggressive hráč hraje mnohem více kombinací, a hraje s nimi také velmi agresivně. Jeho range karet je však mnohem větší, takže ho můžete dorovnávat mnohem častěji, než tight-aggressive hráče. Mezi LAG hráče patří někteří velmi zkušení profesionálové jako Gus Hansen. Většina LAG hráčů jsou však gambleři a maniaci, proto takové hráče dokážete obrat. Stačí, když je například vyprovokujete k all-inu s horší handou, zatímco vy budete držet vysoký pár či AK.
3) Tight Passive - rock, nit
Tento druh hráče se zúčastňuje hry jen s nejlepšími kombinacemi, ale hraje je velmi pasivně, málokdy navyšuje. Jedná se zpravidla o nováčky a hráče s velmi malým bankrollem, kteří se obávají prohry (což jim brání hrát odvážně a vyhrávat). Díky tomu je velmi jednoduché je vybluffovat. Pokud však vidíte takového hráče raisovat či dokonce re-raisovat, raději složte karty, pokud nemáte opravdu prémiovou kombinaci.
4) Loose Passive - donk, fish
Jejich revírem je pokerová herna. Jejich tempo proher je vražedné. Jejich protivníky jsou dobří hráči a lovci pokerových ryb. Jejich motto zní: "Dorovnám cokoliv." Říkáme jim různě - ryba, fishka, donk, donátor nebo bankomat :-). Tento druh hráče je dobře předvídatelný a lze ho snadno obrat. Velmi rychle dorovnává vaše sázky a málokdy bluffuje. Snaží se "chytit" jakoukoliv dobrou handu a doufá ve štěstí. Nezajímá se o pot odds, pravděpodobnost, velmi často se účastní hry se špatnými kombinacemi. Loose passive hráči jsou vašimi nejštedřejšími sponzory, proto s takovými hráči sedejte často ke stolu. Ale dávejte si pozor na bluffy, ty na ně prakticky neplatí.
Shrnutí
Nejvíce vám doporučujeme hrát stylem TAG, to znamená hrát jen ty nejlepší kombinace, ale když už, tak velmi agresivně. Samozřejmě že výběr hratelných kombinací záleží vždy na mnoha různých faktorech, zejména na vaší aktuální pozici - první na řadě hrajte jen opravdu top 5 kombinací, naopak těsně před blindy můžete otevřít hru mnohem více. Také je důležité umět pružně měnit svůj styl hry podle ostatních hráčů u stolu.
Například pokud držíte AA a jste na první pozici, na stole plném loose-passive hráčů musíte raisnout aspoň na 3.5 až 4.5 BB, jinak vás dorovná příliš mnoho hráčů a přijde tak nebezpečný flop. Oproti tomu na stole plném loose-aggressive hráčů, kteří raisují bezhlavě každou handu, si můžete dovolit jen callnout a po jejich raisu dát velký re-raise. Možná je tak vyprovokujete dokonce k all-inu.
Ale pokud už máte odehráno hodně hand, předchozí dva odstavce berte spíše obecně. Pokud už nejste zaátečník, nemusíte se totiž držet každé rady doslova, protože už dokážete experimentovat podle aktuálního průběhu hry.