Poker škola – 1. díl: co je to poker?

Napsal Placam.bloger.cz (») 2. 6. 2014 v kategorii Peníze & Kariéra, přečteno: 530×
filozofie-pokeru.jpg

Poker. Pro někoho je to vzrušující adrenalinová zábava, při které lze snadno "vypnout" hlavu. Pro jiného způsob, jak si vydělat zajímavé peníze, pro ty nejlepší i zdroj obživy. Věci neznalý žvanil tvrdí, že je to hazard. Faktem zůstává, že poker je chytlavá hra, která stejně jako šachy, nabízí velkou herní rozmanitost podtrženou jednoduchými pravidly.

Jelikož se na nás stále častěji obracíte s dotazy, jak s pokerem začít, rozhodli jsme se připravit seriál článků pro naprosté pokerové začátečníky.

Co je to tedy poker? Pojďme se nyní společně podívat na několik oblastí souvisejících s budováním úspěšné pokerové hry.

Poker a štěstí

Poker je hra, ve které se potkává štěstí (náhoda) a strategie (schopnosti a zkušenosti). Na to, jaká část připadá na štěstí a jaká část na strategii, se názory liší. Mezi hráči se nejčastěji hovoří o poměru 60/40 ve prospěch strategie, umírněnější křídlo tvrdí, že je to 50 na 50. Ať tak či onak, bez trochy štěstí v pokeru na úspěch nedosáhnete. Ale pozor, nesvádějte vaše herní neúspěchy na nedostatek štěstí! Štěstí hraje roli pouze v krátkodobém horizontu. V dlouhodobém časovém horizontu získává navrch herní strategie a zkušenosti.

Každý hráč jistě zažil okamžiky, kdy se od něj štěstí na nějaký čas odklonilo. V tomto období je nejdůležitější nepropadat beznaději, ale zachovat si pozitivní a odpovědný přístup ke hře a být schopen/na se poučit ze svých chyb a ladit svou herní strategii. Pokud je černých dní více za sebou, není žádnou hanbou dát na několik dní přestávku. Každý hráč pokeru dříve či později pochopí, že období štěstí a „smůly“ se v pokeru cyklicky střídají a naučí se tyto výkyvy zvládat.

Poker a učení se

Poker, ačkoli má snadná pravidla, není jednoduchou hrou. Zvládnout herní strategii v celé její rozmanitosti vyžaduje trpělivost a především ochotu neustále se učit a cílevědomě zlepšovat svou hru. Toho samozřejmě nelze dosáhnout jinak než pravidelným hraním. Důležité je hrát, hrát a hrát a souběžně s tím se učit, se učit, se učit. Protože ve chvíli, kdy se začnete zlepšovat, vás hra začne bavit, budete si ji užívat a tím k ní získáte pozitivní přístup a dobrou motivaci posouvat se dál.

Poker a matematika

V pokeru je dále důležité chápat pokerovou matematiku nebo-li pot odds. Schopnost spočítat pot odds neboli šanci na výhru banku je jedním z pilířů strategie úspěšného hráče pokeru. Jedná se o matematickou metodu, která v jakémkoli okamžiku hry usnadňuje výběr nejvhodnější strategie. Pochopení pot odds vyžaduje určitý čas, nerozpakujte se však si tyto principy osvojit, budete je používat více než často. Pokud nejste s matematikou zcela kamarádi, nezoufejte, existuje mnoho pokerových aplikací, které rychle a snadno spočítají pot odds nebo pravděpodobnost na výhru.

Pokerová inspirace

Samozřejmě je dobré hledat i další zdroje inspirace. Kromě četby knih o pokeru, se nabízí i videa z internetu (dejte si hledat "poker"na www.youtube.com) a televizní záznamy z živých pokerových turnajů (v ČR je vysílá Sport1, Nova Sport nebo Eurosport).

Poker a psychologie

Sice neovlivníte to, jak se chovají vaši soupeři, ale můžete výrazně ovlivnit to, jak se chováte vy! To, v jakém se při hře nacházíte rozpoložení, je jedním z nejdůležitějších faktorů pro úspěch v pokeru. Schopnost zachovat si i v těch nejvypjatějších situacích chladnou hlavu a reálně odhadnout sílu svých karet (nebo karet soupeře), schopnost číst protihráče a jejich hru, disciplína, trpělivost, schopnost zdravě riskovat nebo psychická odolnost ve chvílích, kdy se nedaří, to všepatří do nezbytné výbavy každého hráče, který to s pokerem myslí vážně.

Abyste byli schopni zahrát svou hru, měli byste ke hře sedat pouze ve chvílích, kdy se cítíte uvolněně. Častým nešvarem při online pokeru je hrát a při tom ještě zvládat kupu dalších činností. Pokud hrajete, věnujte se hře na 100% - partie, do které se ponoříte a sledujete ji pozorně od začátku až do konce, vám přinese mnohem větší zážitek. Navíc můžete čerpat inspiraci ze hry vašich soupeřů i v partiích, ve kterých jste složili karty.

Bad beaty aneb smolné prohry

Specifickou kapitolou v pokerové psychologii jsou bad beaty čili vzhledem k průběhu hry neočekávané prohry. V první řadě je důležité odlišit bad beat a špatnou hru. O bad beatu mluvíme v několika případech. Buď se soupeř nechová logicky, tedy dělá rozhodnutí, ke kterým ho jeho karty, společné karty ani dosavadní průběh hry "neopravňuje", a která jsou založená pouze na víře v to, že karty, které čeká, mu přijdou. Nebo se jedná o situaci, kdy máte velmi silné karty, ale soupeř má k vaší smůle karty silnější. Ať tak, či onak: bad beaty k pokeru patří, stávají se každému a čím dříve se s nimi naučíte pracovat, tím lépe pro vás. Bad beaty jsou skvělou příležitostí ke zlepšování sebeovládání, což je vlastnost, která se hodí nejen v pokeru, ale i v životě.

Poker a peníze

Další pokerová moudrost říká, že setká-li se v pokeru hráč s penězi s hráčem se zkušenostmi, pak ten s penězi odchází se zkušenostmi a ten se zkušenosti odchází s penězi. Ano, poker je hra o penězích, a proto je důležité vytvořit si k nim zdravý a odpovědný přístup. Přes svou důležitost je péče o herní bank (tzv. money management) mnoha začínajícími hráči často podceňován nebo mu nevěnují patřičnou pozornost. V kostce je money management souhrn principů, jejichž smyslem je ochránit nejen vaše peníze, ale i sebevědomí, které především u začátečníků dostává kruté rány.

Pokud někdo říká, že ho poker přivedl na buben, pak lže. Na buben ho nepřivedl poker, ale jeho vlastní chyby. Jedno ze základních pravidel money managementu říká, že každý by měl hrát pouze s penězi, které si můžete dovolit prohrát. Výše herního banku pak určuje takový sázkový limit hry, který umožňuje vašemu hernímu kapitálu přežít i delší období proher. Výhoda stanovení vhodného limitu hry spočívá i v tom, že hrajete-li limit nad vaše finanční možnosti, bojíte se hrát agresivně, tedy sázíte méně, než by si situace zasloužila. Tuto situaci skvěle vystihuje další pokerové moudro: „Scared money, dead money“. Volně přeloženo: „Peníze, které se bojí, jsou mrtvé“. 

Nevyžádaná rada na závěr: ve chvíli kdy vyměníte své peníze za žetony, by měly peníze zcela zmizet z vaší hlavy. Žetony jsou jen a pouze nástrojem k řízení vaší hry i vašich soupeřů.

Příště se seznámíme se základními pravidly Texas Hold´em, nejoblíbenější pokerové varianty současnosti, a podíváme se na to jak partie probíhá.

Štítky: Poker
Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel osm a jedna